Unit Conditions
| Battery Health | N/A |
| used Duration | N/A |
| Scratches | No Scratches |
| Box | With Box |
| dents | No Dents |
| sim Variant | Dual SIM |
| Accessories With Device | N/A |
Realme X7 Max 8GB/128GBPre-owned
Asteroid Black| Official| 128GB
৳20999 Tk
The Realme X7 Max features a 6.43-inch Super AMOLED 120Hz display and is powered by the Dimensity 1200 chipset. With triple cameras, 50W fast charging, and 5G support, it's a performance-driven smartphone for gaming and multimedia enthusiasts.
Status :
Out Of Stock
Warranty :
7 Days Replacement Guaranty, 6 Months Services Warranty
128GB
8GB
Region:Official
specifications
| Display Size | 6.43 inches |
| Display Type | Super AMOLED, 120Hz refresh rate |
| Display Resolution | 1080 x 2400 pixels, 409 ppi |
| Dimensions | 158.5 x 73.3 x 8.4 mm |
| Weight | 179 grams |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| OS | Android 11, upgradable to Android 12, Realme UI 3.0 |
| Chipset | MediaTek Dimensity 1200 (6 nm) |
| Network | 5G, 4G LTE, 3G, GSM |
| Memory | 8GB RAM, 128GB UFS 3.1 storage (no expandable storage) |
| Main Camera | Triple: 64 MP (Wide, f/1.8), 8 MP (Ultrawide, f/2.3), 2 MP (Macro, f/2.4); 4K video recording |
| Selfie Camera | 16 MP (Wide, f/2.5); 1080p video recording |
| Sensors | In-display fingerprint, Accelerometer, Gyroscope, Proximity, Compass |
| Battery Info | 4500 mAh, 50W fast charging (50% in 16 minutes) |
| Other Features / Info | Stereo speakers, Vapor Chamber cooling, HDR10+ support, Colors: Mercury Silver, Asteroid Black, Milky Way |



